2015 AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Toplantısı Yapıldı

MUŞ'TA 2015 YILI SON AVRUPA BİRLİĞİ UYUM, DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Muş’ta 2015 yılı son Avrupa Birliği Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı yapıldı.

Valilik toplantı salonunda Vali Yardımcısı Ercan Öter başkanlığında yapılan toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri  Şeyhmus Yentür, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Proje Koordinatörü Bülent Solmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, İl Sağlık Müdürü Dr. Serdar Türkoğlu ve ilgili kurum amirleri ile Valilik AB ve Dış İlişkiler Bürosu uzmanları katıldı. Muş’un Avrupa Birliği projeleri geliştirme ve uygulamada çok güzel seviyelere geldiğini belirten Vali Yardımcısı Ercan Öter, 2015 yılı son Avrupa Birliği Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısının önemine değindi. Kurumlar arasında koordineli çalışmanın daha fazla verimli olduğunu ifade eden Öter, “Ülkemizin Avrupa Birliğiyle olan müzakere süreci toplumumuzun tüm kesimlerini ilgilendiren önemli bir gelişmedir. Bu süreçte ilgili tarafların koordinasyon ve işbirliği içinde olması, AB ve diğer fonlardan en üst düzeyde yararlanılmasını sağlayacaktır. Amacımız; sadece müzakere sürecinin toplumun tüm kesimlerince sağlıklı bir şekilde anlaşılmasını sağlamak ve bütün kaynakların verimli kullanılmasını koordine etmektir” dedi.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Muş Koordinatörlüğü ve Muş AB Bürosu Uzmanı Fuat Özkan ise, AB ile müzakere sürecinde yeni açılan fasıllar hakkında bilgi vererek, “Türkiyenin 2007-2014 döneminde AB’ye katılım sürecinde kat ettiği mesafe çok önemlidir. Önümüzdeki dönem olan 2014-2020 sürecinde ulaşacağımız hedefler, ülkemizin 2023 hedefleriyle doğru orantılıdır” ifadelerini kullandı.

Muş Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Uzmanı Ömer Genel de, 2014-2020 döneminde uygulanacak olan programları tanıtan ve Muş’un AB ve diğer fonlara güncel başvuru istatistiklerini ve Muş’un diğer iller arasındaki durumu hakkında bilgiler verdi. Şu anda Muş’ta hazırlanan ve uygun görülen projeler hakkında bilgi veren Genel, “İlimiz şu ana kadar 62 proje ile 6.799.756 Avro hibe alarak iller arasında 12. sıradadır. 2015 yılında ise Erasmus+ kapsamında toplam 21 başvuru ve 10 kabul ile 265.351 Avro hibe almaya hak kazanmıştır. Başarılarından dolayı emeği geçen herkesi tebrik ederim” dedi.

Sunumlardan sonra bir açıklama yapan İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Valilik Proje Koordinatörü Bülent Solmaz da, 2003 yılından beri Avrupa Birliği projelerinin yapıldığını ifade ederek, “2003 yılından beri projeler üretip çalışmalar yapıyoruz. Bu şu an gerçekleşen bir durum değil. Bu alanda valiliğimiz bünyesinde 30 kişiye proje yazma eğitimleri verildi ve uzmanlar yetiştirildi. Muş bu konuda temeli 2002-2003 yıllarında attı ve bugün ise bu duruma gelmiştir” şeklinde konuştu.

Türkiyenin AB’ye üyelik sürecindeki sorunlarla ve hibe fonlarına daha aktif başvuru konusundaki sorunlara yönelik çözüm önerilerinin tartışılmasıyla toplantı sona erdi.

 

 

 

Avrupa Birliği Bakanlığı   Türkiye Ulusal Ajansı   Eurodesk   Merkezi Finans ve İhale Birimi   Avrupa Gençlik PortalıYerelde AB   Avrupa Komisyonu   Europass   Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu   SODES

Türkçe|English